Features of Smart FC1500-EVO
Click to check more details
The Mars Hydro FC 1500 is an innovative LED grow light that leverages the latest Samsung LM301H EVO diodes to achieve exceptional results. With a consumption of 150W and a remarkable photosynthetic photon efficacy (PPE) of 2.85 μmol/j across the entire unit, the FC 1500-EVO represents an ideal lighting solution for indoor plants, offering a reliable and consistent source of energy that is well-suited for small-area.
FC-EVO LED Grow Lights
Mars Hydro FC1500-EVO 150W Samsung EVO Full Spectrum LED Grow Lights(Pre-order May 20)
150W±5%@100-277V
Wattage
Samsung LM301H EVO
Chip Brand
427.5μmol/S
2.85μmol/j
3.5g/W
Max Yield
70x70x160cm Tent
4'' Fan Kits
Recommend
Mars Hydro Smart FC3000-EVO 300W Samsung LM301H EVO Full Spectrum LED Grow Lights
300W±5%@120-277V
Wattage
Samsung LM301H EVO
Chip Brand
896μmol/S
2.85μmol/j
3.5g/W
Max Yield
100x100x180cm Tent
4'' Fan Kits
Recommend
480W±5%@AC100-277V
1368μmol/S
120x120x200cm Tent
6'' Fan Kits
730W±5%@AC120-277V
2.9μmol/j
150x150x200cm Tent
6'' Fan Kits
Mars Hydro FC8000 Samsung EVO 800W Commercial Hydroponics LED Grow Lights (Final Samsung EVO Edition)
800W+5%@AC220~277V
800W minus 1-10%@AC100-120V
2.9μmol/j
150x150x200cm Tent
1000W+5%@AC220~277V